Στις 6/10/2014 και στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, με θεματικό άξονα "Ρατσισμός και διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι", πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας αθλητικές εκδηλώσεις. Όλοι οι μαθητές-τριες χωρισμένοι σε ομάδες, συμμετείχαν σε αγώνες καλαθοσφαίρισης, πετοσφαίρισης, αντισφαίρισης και επιτραπέζιας αντισφαίρισης. Στο τέλος της ημέρας ανακοινώθηκαν στους συγκεντρωμένους μαθητές-τριες τα αποτελέσματα σε κάθε άθλημα.

Παράλληλα, οι μαθητές-τριες δημιούργησαν κολλάζ με θέμα τον ρατσισμό και τη διαφορετικότητα και κατέθεσαν το δικό τους σχόλιο για το παραπάνω θέμα στον ειδικό πίνακα, που είχε τοποθετηθεί στον προαύλιο χώρο του σχολείου.

Επιπλέον, προβλήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου ταινία σχετική με τον ρατσισμό.